صادرات و واردات – GEO

ما در دیبا جورجیا سعی بر این نهاده ایم که با توجه به شناخت از بازار ایران و گرجستان خدماتی موثر انجام دهیم

تورم (%)
6.1
نرخ بیکاری (%)
11.6
3
رشد تولید ناخالص داخلی (%)
5.1
سرانه تولید ناخالص داخلی ($)
4763.5
1
جمعیت ، هزارنفر
3723.50
صادرات و وادرات گرجستان
براساس داده های اداره ملی آمار گرجستان و به نقل از سایت خبری commersant.ge از ماه ژانویه لغایت مارس سالجاری گردش مالی خارجی گرجستان، دو میلیون و ۸۰۷ هزار و ۳۰۰ دلار به ثبت رسیده بطوری که در قیاس با مدت مشابه سال قبل با کاهش ۰٫۱ درصدی همراه بوده است . به صورتی که میزان صادرات ۸۲۶ میلیون دلار و واردات یک میلیون و ۹۸۱ هزار و ۳۰۰ دلار اعلام گردیده است.
بر طبق این گزارش محصولات وارداتی در زمان یاد شده عبارتند از:
• نفت و محصولات نفتی (۱۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار)
• گاز طبیعی (۱۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار)
• سنگ معدن مس و کنسانتره آن (۱۲۰ میلیون ۲۰۰ هزار دلار)
• خودرو ها ( ۱۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار)
• دارو های درمانی (۸۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار)
غیر از این محصولات برق، تلفن همراه، گندم، مهر و موم پنوماتیک، لاستیک خودرو و سیگار نیز وارد گردیده است.
مقادیر صادرات گرجستان در ابتدای سال ۲۰۱۹
سنگ معدن و کنسانتره مس مقام اول را در میان کالاهای صادراتی گرجستان در ۳ ماه ابتدای سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است. درآمد ناشی از سنگ معدن و کنسانتره مس در این بازه زمانی برابر با ۱۳۵٫۶ میلیون دلار بوده است. این کالا سهم ۱۶٫۴% را از کل صادرات گرجستان در این ۳ ماه به خود اختصاص داده است.
درآمد گرجستان ناشی از صادرات مجدد خودروهای برقی در ابتدای سال ۲۰۱۹ برابر با ۹۹٫۱ میلیون دلار می باشد. این کالا به عنوان دومین کالای برتر صادراتی کشور گرجستان شناخته می شود. خودروهای برقی و سبک دارای سهمی ۱۲ درصدی از کل صادرات گرجستان را در ۳ ماه نخست ۲۰۱۹ دارند.
در جایگاه سوم کالاهای برتر صادراتی گرجستان، آلیاژهای آهن قرار دارند. مبلغ درآمد صادرات این کالا در ۳ ماه اول سال ۲۰۱۹ برابر با ۹۵٫۶ میلیون دلار بوده است و سهم ۷٫۶% از کل صادرات این کشور را در اختیار دارد.
مقادیر واردات گرجستان در ابتدای سال ۲۰۱۹
در همان بازه زمانی ماه های ژانویه تا مارس ۲۰۱۹، برترین کالاهای وارداتی گرجستان به شرح زیر است؛
1. نفت و فرآورده های نفتی (واردات با ارزش ۱۵۰٫۴ میلیون دلار یا ۷٫۶% از کل واردات)
2. گازهای نفتی (واردات با ارزش ۱۳۱٫۵ میلیون دلار یا ۶٫۶% از کل واردات)
در همین بازه زمانی، شرکای تجاری برتر گرجستان به شرح زیر می باشند؛

1. ترکیه (گردش مالی ۳۷۳٫۳ میلیون دلار)

2. روسیه (گردش مالی ۳۲۷ میلیون دلار)

3. آذربایجان (گردش مالی ۲۷۲٫۵ میلیون دلار)

تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا
براساس اطلاعات منتشر شده از دفتر ملی آمار گرجستان، گردش مالی با کشورهای اتحادیه اروپا ۱۴٫۹% نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. گردش مالی میان گرجستان و دیگر کشورهای اروپایی برابر با ۶۹۸٫۱ میلیون دلار می باشد.
مقادیر صادرات گرجستان به کشورهای اروپایی برابر با ۱۹۶ میلیون دلار می باشد. این رقم نشان دهنده رشد ۶٫۴% نسبت به سال گذشته است.
مقادیر واردات گرجستان از کشورهای اروپایی نیز ۵۰۲٫۲ میلیون دلار می باشد. این رقم نشان دهنده افزایش ۱۷٫۸% واردات گرجستان نسبت به سال گذشته می باشد.
تجارت گرجستان با کشورهای مستقل
گردش مالی گرجستان ناشی از تجارت خارجی با کشورهای مستقل و با منافع مشترک در ۳ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ برابر با ۹۹۲٫۲ میلیون دلار می باشد. این آمار نشان می دهد که گردش مالی گرجستان با کشورهای مستقل، دچار رشد ۲٫۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۸ شده است.
درآمد کشور گرجستان ناشی از صادرات به کشورهای مستقل با منافع مشترک، ۴۱۶٫۱ میلیون دلار می باشد. این رقم نشان دهنده رشد ۳۷٫۴% صادرات در این زمینه می باشد.
همچنین هزینه های گرجستان ناشی از واردات از کشورهای مستقل در ابتدای سال ۲۰۱۹، ۵۷۶٫۱ میلیون دلار می باشد. این رقم به طرز شگفت انگیزی نشان دهنده کاهش ۱۳٫۵% واردات می باشد.
واردات و صادرات به گرجستان، از جمله مواردی است که بسیاری از تجار و بازرگانان تمایل به داشتن اطلاعاتی در مورد آن هستند و کشورهای مختلف دنیا، از یک سو برای رفع نیازهای داخلی خود، و از سوی دیگر برای افزایش درآمد ملی، اقدام به وارد نمودن کالا و خدمات از کشورهای دیگر و صادر نمودن کالا و خدمات خود به سایر کشورها می نمایند.اگر قصد فعالیت های صنعتی یا صادرات و واردات در گرجستان دارید بهتر است در بنادر منطقه آزاد این کشور شرکت ثبت کنید با این اقدام می توانید بسیاری از هزینه ها را کم کرده و پروسه صادرات و واردات راحت تر انجام شود.
یکی از علل روند رو به رشد اقتصادی این کشور، اصلاحاتی می باشد که در زمینه اقتصادی، در دهه اخیر در این کشور صورت گرفته است.واردات و صادرات به گرجستان، جذابیت های خاصی برای بسیاری از کشورهای منطقه، بویژه کشورهای همسایه آن دارد و در ماه ژانویه ۲۰۱۹ تجارت خارجی گرجستان معادل ۸۲۶٫۸ میلیون دلار بوده است، که در مقایسه با مدت مشابه آندر سال ۲۰۱۸ ۱٫۲ درصد افزایش یافته است.
صادرات گرجستان به کشورهای مستقل مشترک المنافع سالانه ۵۵٫۲ درصد افزایش یافته و به ۱۲۵٫۴ میلیون دلار می رسد و ۲۶ میلیون بطری شراب صادراتی گرجستان در ۲۰۱۹ صادر شد.
کالاهای صادراتی ایران به گرجستان
در حال حاضر با توجه به شرایط مساعد گرجستان و علاقمند شدن بازرگانان ایرانی به صادرات ایران به گرجستان حجم مبادلات تجاری بین ایران و گرجستان افزایش یافته است و در سال گذشته با افزایش صادرات ایران به گرجستان رقم این معاملات در حدود 150میلیون دلار برآورده شده است.
در بخش صادرات ۲۳۸٫۸ میلیون دلار افرایش معادل ۷٫۲ درصد بالاتر از ژانویه ۲۰۱۸ داشتیم، در حالی که در بخش واردات ۵۸۸ میلیون دلار کاهش معادل ۱٫۱ درصد داشتیم.مهمترین مشتقات نفتی که از طرف ایران به گرجستان صادر می شود عبارتند از: نفت کوره، قیر، محصولات کشاورزی، کک، مشتقات نفتی و مصالح ساختمانی، انواع لوازم خانگی .
استانداردهای واردات و صادرات به کشور گرجستان، براساس مفاد مندرج در اسناد باقیمانده از کشور شوروی سابق است؛ که در آن بالغ بر 26000 بند از انواع استانداردها، بیان شده است و بر اساس آن، برای واردات و صادرات کالاها و خدمات مختلف به کشور گرجستان و بازار آن، هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.
این استانداردها در واقع نقش یک سند را دارا هستند و با استانداردهای بازارهای ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای مشترک المنافع، برابری می کنند. امروزه این استانداردها در ایران نیز قابل استناد و پذیرفته شده هستند.

با توجه به تجربیاتمان در دیبا جورجیا آماده ارائه خدمات مشاوره به کلیه واردکنندگان و صادرکنندگان خواهیم بود

EnglishIran